Bunz mıııı?

Bunz’ı (banz) ve fikrini ilk duyunca ‘aa şuna benziyor’, ‘aa buna benziyor, ne güzelmiş’ dediğimi hatırlıyorum. Sürdürülebilir yaşam pratiklerini uygulayan, takas eden, armağan eden, ödünç veren, ihtiyacı olmadıkça tüketmemeye çalışan, tercihleri ile gezegene verdiği etkiyi biraz olsun azaltmak için çırpınan bir çok arkadaşım Bunz‘ı tanıdıkça aynı şeyi düşünecektir. Zaten bir çoğu Bunz ile benzer işlevi gören kapalı gruplara üyeler biliyorum.

facebook

Bunz; paranın geçmediği, insanların kullanmadığı, elden çıkarmak istediği vs. eşyalarını isterse bedava verebildiği, isterse gönlündeki pahaya göre değiş tokuş edebildiği, ihtiyaçlarını dile getirdiği bir platform ve bir akıllı telefon uygulaması. Örneğin bir kullanıcı ayağına küçük gelen, neredeyse hiç giymediği bir ayakkabısını,  fiyatını belirtmediği bir hediye çekiyle değişebileceğini önerirken, bir başkası kullanmadığı sandalyeleri karşılıksız vermeyi veya kendi profiline çağırıp oradan bir parça ile takas etmeyi önerebiliyor. Diğer yandan ihtiyacınız olan birşeyi görsellerle veya tarif ederek paylaşıp çağrıda da bulunabiliyorsunuz.

Kanada’da 3 yıl önce evinde domates salçası ihtiyacı olan bir kadının başlattığı Facebook grubundan, işler akıllı telefon uygulamasına kadar gelmiş. Uygulama, dünyanın bir çok şehrine doğru hızla yayılıyor ve bugünlerde ülkemize de girdi.

Bunz bana bir çok şeyi hatırlatıyor. Zumbara, Armağan Ekonomisi, Eşya KütüphanesiGood4Trust.org, Freecyle gibi platformların yaptığı işi tek bir yerde buluşturuyor ve içeriye parayı kesinlikle katmıyor. Kişiler vermek istediği ürünü anlatıyor, karşılığında neye ihtiyacı olduğunu belirtiyor veya belirtmiyor. Ayrıca bisikletten evcil hayvana kadar sekiz farklı kategori yer alıyor ayrılıyor. Bu içeriğe # ile dahil olabiliyorsunuz.

Aslında bir yandan bizim kültürümüze çok yakın birşeyler hatırlatıyor. Çocukken komşuya mayalık yoğurt istemeye gitmek, 1 kase aşureyi komşulara dağıtmak ‘bunu annem size gönderdi’ demek, ertesi gün ise o kaselerin dolu olarak geri gelmesi…. Aslında geçmiş zaman güzelliklerinin teknoloji ile yeniden şekillenmesi olarak bir başka yoldan  karşımıza çıkıyor. Bu tür yenilikler bize eskiyi yaşatmıyor elbette ama çoğu zaman verdiği hissiyat ile aratmıyor da. Yaşam kendi içinde nasıl değişiyor, dönüşüyorsa, kültürlerinde beraberinde değişip dönüşebileceğini gösteriyor.

Bunz ilerleyen süreçte eminim birçok iyi işe zemin olacak. Sadece eşya paylaşımına değil, anlık destek ihtiyacı olana, bir konu hakkında dikkat çekmek isteyenlere de bir zemin oluşturacak gibi geliyor. Ben açıkçası bu konuda baya heyecanlanıyorum.

Bunz bana 2 yıl öncesini hatırlatıyor. Eve çıktığımızda hiçbir eşyamız yoktu. Facebook üzerinden durumumu anlatıp, arkadaşlarıma ellerindeki fazlalıkları çıkarmak isterlerse her şeye talip olduğumu yazmıştım. Birçok arkadaşım benimle elindekileri paylaştılar veya haberdar ettiler, bizi eşya sahipleri ile buluşturdular. Karşılığında teşekkür edip çay, kahve ısmarlayabildik. Hepsine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Şimdi ise paylaşım sırası bizde. Bunz’da burada ilanını paylaştığımız, bu minnoş vintage koltuk takımına ihtiyacınız varsa gelip alabilirsiniz.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s